Urząd Gminy w Staroźrebach
09-440 Staroźreby, ul. Płocka 18
  
     szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
Uchwały RG: kadencje do 2014:
Uchwała Nr 156/XXV/2013 Rady Gminy w Staroźrebach z dnia 25 października 2013 roku w sprawie wyrażenia woli przystąpienia do opracowania i wdrażania planu gospodarki niskoemisyjnej dla obszaru obejmującego Gminę Staroźreby

UCHWAŁA NR 156/XXV/2013

RADY GMINY W STAROŹREBACH

z dnia 25 października 2013 r.

w sprawie wyrażenia woli przystąpienia do opracowania i wdrażania planu gospodarki niskoemisyjnej dla obszaru obejmującego Gminę Staroźreby.

 

Na podstawie art. 18 ust. 1 w związku z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.) Rada Gminy Staroźreby uchwala, co następuje:

§ 1.

Przystępuje do opracowania i wdrażania planu gospodarki niskoemisyjnej dla obszaru obejmującego Gminę Staroźreby.

§ 2.

Wykonanie uchwały powierza Wójtowi Gminy Staroźreby.

§ 3.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Z upoważnienia Przewodniczącego
Wiceprzewodniczący Rady Gminy

Andrzej Skierski

 

 

Uzasadnienie

1. Podstawa prawna uchwały.

Art.18, ust. l, w związku z art. 7 ust. l pkt l ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2013 r. poz. 594).

Zgodnie z art. 18 ust. l do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej.

Art. 7, ust. l pkt l ww. ustawy mówi, iż zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy, dotyczących w szczególności: ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej.

2. Zamierzone cele uchwały.

Plan gospodarki niskoemisyjnej jest narzędziem mającym przyczynić się m.in. do osiągnięcia celów określonych w pakiecie klimatyczno - energetycznym do roku 2020, tj.: redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych i redukcji zużycia energii finalnej, co ma zostać zrealizowane poprzez podniesienie efektywności energetycznej. Równolegle przyczyni się do poprawy jakości powietrza.

3. Określenie przewidywanych skutków proponowanych rozwiązań, m. in. społecznych, ekonomicznych, gospodarczych, organizacyjnych, prawnych.

Według wstępnych założeń Nowej Perspektywy 2014-2020 gminy, które opracują i wdrożą plany gospodarki niskoemisyjnej będą traktowane preferencyjnie w przypadku ubiegania się o dofinansowania na zadania z zakresu ochrony powietrza, efektywności energetycznej i OZE.

Rodzaje przedsięwzięć objętych konkursem:

- opracowanie, bądź aktualizacja planu gospodarki niskoemisyjnej dla gminy/związku gmin wraz ze stworzeniem w gminie bazy danych pozwalającej na ocenę gospodarki energią w gminie oraz inwentaryzację emisji gazów cieplarnianych,

- szkolenia dla pracowników gmin na temat problematyki związanej z tworzeniem i wdrażaniem planów gospodarki niskoemisyjnej,

- informowanie i promocja zapisów wynikających z planów.

4. Określenie skutków finansowych oraz źródeł ich pokrycia.

W ramach Priorytetu IX POIiŚ - Działanie 9.3 Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej ogłoszony został nabór wniosków o dofinansowanie stworzenia planów gospodarki niskoemisyjnej. Poziom dofinansowania projektów wynosi 85% wydatków kwalifikowanych.

Biorąc pod uwagę powyższe, podjęcie uchwały w tej sprawie jest zasadne.

 
informacje udostępnił:Ireneusz Kwiatkowski - Administrator
informacje wytworzył:Andrzej Skierski
data udostępnienia: 2013-12-09 09:05:23
ostatnia modyfikacja: Ireneusz Kwiatkowski - Administrator 2013-12-10 07:46:22 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 216096