Uchwała Nr 103/XVI/2012
Rady Gminy w Staroźrebach
z dnia 14 września 2012 r.
w sprawie: przyjęcia „Programu współpracy Gminy Staroźreby z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na lata 2012 – 2014”.
Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 19, art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 5a ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536 z późn. zm.)
Rada Gminy w Staroźrebach uchwala co następuje:
§ 1
Przyjmuje się „Program współpracy Gminy Staroźreby z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na lata 2012 – 2014”, który stanowi Załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Staroźreby.
§ 3
Uchwała podlega opublikowaniu poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy.
Załącznik Nr 1 do Uchwały
Nr 103/XVI/2012 Rady Gminy w Staroźrebach
z dnia 14 września 2012 roku.
„Program współpracy Gminy Staroźreby z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na lata 2012 – 2014”
I. WSTĘP
W myśl ustawy o samorządzie gminnym lokalną wspólnotę samorządową tworzą wszyscy mieszkańcy gminy. W skali lokalnej, gdzie władza samorządowa reprezentuje sektor publiczny, powstaje naturalna potrzeba współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi, które skupiają w swoich szeregach najefektywniejszych i najbardziej wrażliwych na sprawy społeczne obywateli naszego środowiska. Chociaż zaspokajanie zbiorowych potrzeb i oczekiwań mieszkańców należy do zadań własnych gminy, współpraca z podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego ma fundamentalne znaczenie, ponieważ organizacje te, działając na rzecz małych społeczności, są bardzo cennym wyrazicielem opinii publicznej i oczekiwań określonych grup społecznych.
Współpraca Gminy Staroźreby z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Z 2010 r. Nr 234, poz. 1536 z późn. zm.) służy umacnianiu uprawnień mieszkańców gminy w procesie tworzenia więzi społecznych, odpowiedzialności za swoje otoczenie oraz zaspokajaniu potrzeb różnych grup społeczności lokalnej. Niniejszy Program jest wyrazem polityki władz gminy wobec organizacji pozarządowych i innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego, polityki zmierzającej do zapewnienia im jak najlepszych możliwości do działania, rozwoju oraz wzajemnej współpracy.
Ilekroć w Programie jest mowa o:
1) Ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234 poz. 1536 z późn. zm.).
2) Programie – należy przez to rozumieć „Program współpracy Gminy Staroźreby z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na lata 2012 – 2014”
3) Zadaniu publicznym – należy przez to rozumieć zadanie określone w pkt. IV Programu
4) Organizacjach – należy przez to rozumieć organizacje pozarządowe, o których mowa w art. 3 ust. 2 Ustawy oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 Ustawy, które działają na terenie Gminy i których cele statutowe obejmują zadania pożytku publicznego określone pkt. IV Programu. Program obejmuje współpracę Gminy z Organizacjami działającymi na rzecz Gminy i jej mieszkańców.
II. CEL GŁÓWNY I CELE SZCZEGÓŁOWE PROGRAMU
1. Celem głównym Programu jest zaspokojenie potrzeb mieszkańców Gminy, wzmocnienie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, budowanie partnerstwa oraz wspieranie Organizacji w realizacji ważnych celów społecznych.
2. Celami szczegółowymi Programu są:
- podniesienie jakości życia i pełniejsze zaspokojenie potrzeb mieszkańców Gminy poprzez zwiększenie aktywności Organizacji,
- stworzenie warunków do powstania inicjatyw i struktur funkcjonujących na rzecz społeczności lokalnej,
- wykorzystanie potencjału i możliwości Organizacji,
- otwarcie na innowacyjność i konkurencyjność w wykonywaniu zadań publicznych,
- integracja Organizacji realizujących zadania publiczne,
- promowanie i wzmacnianie postaw obywatelskich,
- racjonalne wykorzystanie publicznych środków finansowych,
- udzielanie pomocy w pozyskiwaniu środków pochodzących z Unii Europejskiej lub innych źródeł zewnętrznych, na realizację zadań gminy.
III. ZASADY WSPÓŁPRACY
Współpraca Gminy z Organizacjami odbywa się na zasadach:
1) Pomocniczości – która oznacza zagwarantowanie Organizacjom określonej autonomii sposobu realizacji zadań publicznych, także tych, które są realizowane w inny sposób przez organy administracji publicznej.
2) Suwerenności stron – która podkreśla instytucjonalną niezależność Organizacji od organów administracji publicznej.
3) Partnerstwa – która oznacza oparcie się na wzajemnym zaufaniu, a także informowaniu się o planowanych kierunkach działalności i współdziałania w celu zharmonizowania tych działań.
4) Efektywności – która oznacza wymóg rzetelności i jakości wykonania zadania przez Organizacje, a także prawidłowość wykorzystania środków publicznych otrzymanych na jego realizację.
5) Uczciwej konkurencji i jawności – która stanowi gwarancję realizacji zadań zgodnie ze standardami właściwymi danemu zadaniu.
IV. ZAKRES PRZEDMIOTOWY
Zakres zadań objętych Programem obejmuje wyłącznie sferę zadań publicznych określonych w art. 4 Ustawy obejmujących zadania Gminy.
Współpraca Gminy z Organizacjami dotyczy realizacji zadań publicznych określonych w art. 4 Ustawy realizowanych przez Gminy z zakresu:
1. pomocy społecznej w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej,
2. promocji i ochrony zdrowia,
3. działalności na rzecz osób niepełnosprawnych,
4. przeciwdziałania bezrobociu oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy,
5. edukacji, oświaty i wychowania,
6. kultury, ochrony dóbr dziedzictwa narodowego,
7. kultury fizycznej, sportu i turystyki,
8. ochrony środowiska i przyrody,
9. porządku i bezpieczeństwa publicznego,
10. upowszechniania i ochrony praw konsumentów,
11. promocji gminy,
12. działania na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 Ustawy.
V. FORMY WSPÓŁPRACY
Gmina podejmuje współpracę z Organizacjami w formie:
1) zlecania Organizacjom realizacji zadań na zasadach określonych w ustawie, w ramach organizowanych otwartych konkursów ofert, poprzez:
a) powierzanie wykonywania zadań publicznych, wraz z udzielaniem dotacji na finansowanie ich realizacji,
b) wspieranie takich zadań, wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji,
2) wzajemnego informowania się o planowanych kierunkach działalności, współdziałania w celu zharmonizowania tych kierunków oraz o realizowanych zadaniach, w szczególności poprzez:
a) publikowanie ważnych dla obu stron informacji na stronie internetowej Gminy,
b) informowanie o dostępnych programach pomocowych, szkoleniach, konferencjach za pośrednictwem poczty elektronicznej,
3) konsultowania z Organizacjami projektów aktów normatywnych,
4) umowy o wykonanie inicjatywy lokalnej na zasadach określonych w Ustawie,
5) tworzenia wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożonych z przedstawicieli Organizacji oraz z przedstawicieli właściwych organów Gminy, o ile zajdzie taka potrzeba,
6) zawieranie umów o partnerstwie określonych w Ustawie z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2009 r. Nr 84 poz 712 z późn. zm.) porozumień w sprawach realizacji zadań o zasięgu lokalnym,
7) pomocy i współdziałania z Organizacjami w poszukiwaniu i pozyskiwaniu środków finansowych z innych źródeł, w szczególności z Unii Europejskiej,
8) sprawowania patronatu Wójta nad przedsięwzięciami realizowanymi przez Organizacje oraz pomoc w ich realizacji.
VI. PRIORYTETOWE ZADANIA PUBLICZNE
Ustala się następujące zadania priorytetowe, które mogą być zlecane do realizacji Organizacjom prowadzącym działalność statutową w danej dziedzinie:
1. działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, w zakresie:
a) organizowania i prowadzenia warsztatów i grup środowiskowego wsparcia dla osób niepełnosprawnych aktywizujących te osoby,
b) organizowania i prowadzenia działań na rzecz włączenia osób niepełnosprawnych w życie społeczne i zawodowe.
2. Ochrona i promocja zdrowia, w zakresie:
a) prowadzenia działań w zakresie promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej na terenie Gminy,
b) organizowania działań na rzecz indywidualnej i zbiorowej odpowiedzialności za zdrowie i na rzecz ochrony zdrowia, w tym m.in. programów edukacyjnych,
c) wspieranie Organizacji i promocja bezpłatnych badań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym.
3. Kultury, ochronę dóbr kultury oraz ochronę dziedzictwa narodowego, w zakresie:
a) organizowania imprez kulturalnych, konferencji, dyskusji i prelekcji,
b) organizowania warsztatów twórczych w szczególności upamiętniających osoby, miejsca i wydarzenia historyczne na terenie Gminy,
c) organizowania na terenie Gminy obchodów rocznic w celu upamiętnienia walki o niepodległość kraju oraz obchodów rocznic i świąt państwowych związanych z historią kraju i historią Gminy.
4. Upowszechniania kultury fizycznej, sportu i turystyki,
5. Pomocy społecznej, w zakresie:
a) przeciwdziałania przestępczości wśród dzieci i młodzieży,
b) budowania lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy domowej poprzez: szkolenie, zajęcia edukacyjne w szkołach dla uczniów, nauczycieli i rodziców,
6. Przeciwdziałania bezrobociu i aktywizacji lokalnego rynku pracy, w zakresie:
a) wsparcia realizacji usług na rynku pracy,
b) aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.
VII. OKRES REALIZACJI PROGRAMU
1. Niniejszy Program realizowany będzie w okresie od sierpnia 2012 r. do 31 grudnia 2014 r.
2. Termin realizacji poszczególnych zadań określony będzie w warunkach otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań Gminy w latach 2012 – 2014.
VIII. SPOSÓB REALIZACJI PROGRAMU
Współpraca Gminy z Organizacjami w ramach Programu obejmuje działania o charakterze finansowym i pozafinansowym, w tym:
1. przeprowadzanie otwartych konkursów ofert odbywające się według następujących zasad:
a) otwarty konkurs ofert ogłasza Wójt w sprawach należących do jego kompetencji,
b) termin składania ofert nie może być krótszy niż 21 dni od dnia ukazania się ostatniego ogłoszenia,
c) otwarty konkurs ofert ogłasza się:
- w Biuletynie Informacji Publicznej – BIP,
- na stronie internetowej Gminy,
- na tablicy ogłoszeń w budynku Urzędu Gminy w Staroźrebach,
d) konkurs ofert prowadzi Komisja Konkursowa,
e) wyniki konkursu są publikowane na stronie internetowej Gminy: w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń w budynku Urzędu Gminy,
f) wspólną ofertę w konkursie mogą złożyć dwie lub więcej Organizacji działających wspólnie, zgodnie z art. 14 ust. 2 Ustawy,
2. Zlecanie, z pominięciem otwartego konkursu ofert, realizacji – na wniosek Organizacji – zadania publicznego o charakterze lokalnym lub regionalnym, na zasadach i trybie określonych w art. 19a Ustawy.
3. Współpraca o charakterze pozafinansowym obejmuje swym zakresem działania określone w pkt. V – FORMY WSPÓŁPRACY (pkt. 2-8) Programu.
IX. WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW PRZEZNACZONYCH NA REALIZACJĘ PROGRAMU
Ewentualne przyznanie środków na realizację programu oraz ich wysokość zostanie określona w Uchwale Budżetowej.
X. SPOSÓB OCENY REALIZACJI PROGRAMU
Celem ewaluacji będzie ocena wpływu Programu na wzmocnienie Organizacji i partnerstwa. Ustala się następujące wskaźniki niezbędne do oceny realizacji Programu:
· liczba ogłoszonych otwartych konkursów ofert,
· liczba ofert złożonych w otwartych konkursach ofert, w tym ilość Organizacji,
· liczba zawartych umów na realizację zadania publicznego, w tym ilość Organizacji,
· liczba umów zawartych w trybie art. 19A Ustawy, w tym liczba Organizacji,
· liczba umów, które nie zostały zrealizowane lub zostały rozwiązane z przyczyn zależnych od Organizacji,
· wielkość własnego wkładu finansowego i pozafinansowego Organizacji w realizację zadań publicznych,
· wysokość kwot udzielonych dotacji w poszczególnych obszarach,
· liczba ofert wspólnych złożonych przez Organizacje,
· liczba zrealizowanych umów o partnerstwo określonych w ustawie z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 712 I Nr 157, poz. 124), liczba projektów realizowanych przez gminę z Organizacjami
XI. INFORMACJA O SPOSOBIE TWORZENIA PROGRAMU ORAZ O PRZEBIEGU KONSULTACJI
W celu uzyskania uwag i propozycji od organizacji, projekt Programu został zamieszczony na stronie internetowej gminy.
XII. TRYB POWOŁYWANIA I ZASADY DZIAŁANIA KOMISJI KONKURSOWEJ DO OPINIOWANIA OFERT W OTWARTYCH KONKURSACH OFERT
1. Każdorazowo, w związku z ogłoszonym otwartym konkursem ofert na realizacje zadań publicznych, wynikających z Programu, w celu opiniowania składanych ofert Wójt w sprawach należących do ich kompetencji powołuje Komisję Konkursową, zwaną dalej Komisją.
2. W ocenie oferty złożonej w konkursie, nie może brać udziału osoba, która podlega wyłączeniu od załatwienia sprawy na podstawie przepisów ustawy z 14.VI.1960 r. kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2002 r. Nr 88 poz. 1071 z późn. zm.)
3. Pracami Komisji kieruje Przewodniczący Komisji.
4. Komisja obraduje na posiedzeniach zamkniętych, bez udziału oferentów. Termin i miejsce posiedzenia Komisji określa Przewodniczący. W uzasadnionych przypadkach Przewodniczący może zarządzić inny tryb pracy Komisji.
5. Komisja podejmuje rozstrzygnięcia w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy pełnego składu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.
6. Rozstrzygnięcie Komisji nie jest wiążące.
7. Za uczestnictwo w pracach Komisji jej członkowie nie otrzymują wynagrodzenia.
XII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Zmiany niniejszego Programu wymagają formy przyjętej dla jego uchwalenia.
2. Skarbnik w terminie do 30 kwietnia przedłoży Radzie sprawozdanie z realizacji Programu za rok ubiegły.
3. Organizacja otrzymująca środki finansowe w formie dotacji lub współfinansowania zobowiązana jest do zamieszczenia w swoich materiałach informacyjnych zapisu o finansowaniu bądź dofinansowaniu przez Gminę.
4. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym programie zastosowanie mają odpowiednio przepisy Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, ustawy Kodeks Cywilny, ustawy o finansach publicznych, ustawy o zamówieniach publicznych oraz ustawy Kodeksu Postępowania Administracyjnego.
5. Uzyskane w czasie realizacji programu informacje, uwagi, wnioski i propozycje dotyczące realizowanych projektów będę wykorzystywane do usprawnienia bieżącej współpracy Gminy z Organizacjami. |